sobota, 24 grudnia 2011

ŚWIĄTECZNE ZŁO / YOU BETTER WATCH OUT (1980)


inny tytuł - Christmas Evil
reżyseria - Lewis Jackson
scenariusz - Lewis Jackson
obsada - Brandon Maggart, Jeffrey DeMunn, Diane Hull, Andy Fenwick, Brian Neville
kraj produkcji - USA
źródło - dvd (IDG, PL)

   Harry, pracownik fabryki zabawek, jako dziecko przeżył szok. Święty Mikołaj nie istnieje! Teraz obsesyjnie sprawdza zachowanie dzieci z sąsiedztwa. Do ksiąg Dobrych i Złych Dzieci wpisuje kto był grzeczny, a kto zasłużył na rózgę pod choinką. W pracy za to, bardzo dba o jakość produkowanych zabawek, by nie rozczarować żadnego dziecka. Zbliżają się Święta. Harry zakłada na siebie strój Mikołaja, pakuje w wór prezenty i rusza w miasto.


   ŚWIĄTECZNE ZŁO to jeden z niewielu świątecznych filmów grozy, jakie zagościły na rodzimym rynku dvd. Mało tego - tytuł ten z horrorem ma niewiele wspólnego i bardziej mu do dramatu niż rasowego straszaka. Jednakże nie przeszkodziło mu to pojawić się w kioskowej serii HORRORY ŚWIATA. Do dzisiaj zastanawiam się, dlaczego z tak wielu klasyków horroru, które u nas nie ujrzały światła dziennego, wybrano właśnie ten do dystrybucji. A dlaczego?


   Miłośnicy gatunku nie znajdą tu praktycznie nic dla siebie. Znalazły się tu zaledwie dwie krwawe i niezbyt ciekawe sceny zabójstw, a grozy jest tyle, co śniegu w Afryce. Nawet jako dramat film się nie sprawdza, bo główny bohater prędzej irytuje swoim zachowaniem, niż wzbudza współczucie. Nie dziwię się, że "dziwadło" Lewisa Jacksona (jedyny w jego dorobku), musiało odleżeć trzy lata na półce, zanim znalazło swego kinowego dystrybutora.


   Film mogę polecić tylko ze względu na panujący w nim świąteczny klimat i kilka wstawek humorystycznych. Poza tym należy go traktować bardziej jako ciekawostkę, niż przedstawiciela horroru świątecznego. Szkoda, że takie filmy jak CICHA NOC, ŚMIERCI NOC (kilka lat temu dwie części miały się ukazać w innej kioskowej serii) czy CZARNE ŚWIĘTA wciąż są u nas nie do zdobycia i pewnie, niestety, nic tego stanu nie zmieni.


 3/10

PLUSY:
- świąteczny klimat     
- jeden z niewielu klasyków wydanych w Polsce

MINUSY:
- dłużyzny!!!
- strasznie się zestarzał
- główny bohater
- bajkowe zakończenie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz