piątek, 30 grudnia 2011

LĘK PIERWOTNY / PRIMEVAL (2007)


reżyseria - Michael Katleman
scenariusz - John D. Brancato, Michael Ferris
obsada - Dominic Purcell, Brooke Langron, Orlando Jones, Jürgen Prochnow, Gideon Emery
kraj produkcji -  USA
premiera w Polsce - 08.10.2007 (dvd, rental)
źródło - dvd (Imperial - Cinepix, PL - kadry niżej)

   W afrykańskim państwie Burundi zostaje pożarta przez krokodyla biała antropolog. Zostaje wysłana tam ekipa wiadomości z Nowego Jorku, na której czele stoi gwiazda dziennikarstwa Tim Manfrey i jego kamerzysta Steven Jacobs. Towarzyszy im reporterka Aviva Masters, a już na miejscu pomagają im ekspert od "dzikiej przyrody" Matt Collins i Jacob Krieg, którzy mają za zadanie schwytać krokodyla zwanego Gustave. Wszyscy będą musieli stawić czoła nie tylko sześciometrowej bestii, która jest odpowiedzialna za śmierć setki ludzi, ale i sytuacji politycznej panującej w kraju.


   I muszę przyznać, że wątek polityczny w filmie, który miał mu dodać trochę powagi, jest najsłabszym ogniwem fabuły. Nieraz złapiecie się na tym, że podczas kolejnego dialogu o prześladowaniach i ludobójstwie w Afryce, pomyślicie: Dawać krokodyla! I właśnie szkoda, że Gustave zajmuje tak mało miejsca w filmie. Gdy się jednak pojawia, robi to z właściwym sobie przytupem. Biega, skacze, kręci młynki i oczywiście pożera, co tylko stanie mu na drodze. Jest nawet przy tym fachowo animowany, a na pewno lepiej niż krokodyle z filmów telewizyjnych.


   I cała produkcja jest profesjonalnie zrealizowana. Zdjęcia dobrze oddają piękno, skąpanej w słońcu Afryki. Również w scenach nocnych zadbano, by nie umknął nam żaden szczegół podczas ataków gada. Ten zjada na naszych oczach raptem dwie osoby, to też miłośnicy krwawego rozrywania ludzkich korpusów mogą poczuć się lekko rozczarowani. Dobrze chociaż, że jest więcej sytuacji, w których ma okazję zaprezentować swą zwinność.


   Aktorzy starają się jak mogą, by przyćmić choć na chwilę Gustave'a, ale niezbyt dobrze im się to udaje. Dominic Purcell (BLADE: MROCZNA TRÓJCA, NIENASYCONY) jest za sztywny, Orlando Jones (OD ZMIERZCHU DO ŚWITU 3: CÓRKA KATA, SECONDS APART) po raz kolejny odgrywa rolę wesołego Murzyna (do czasu), a Brooke Langton ma za zadanie ładnie wyglądać (udaje jej się). W drugoplanowej roli łowcy krokodyli pojawia się Jürgen Prochnow (TWIERDZA, SIÓDMY ZNAK, DOM ŚMIERCI, W PASZCZY SZALEŃSTWA), który ma więcej charyzmy niż trio wspomnianych aktorów.


   LĘK PIERWOTNY spotkał się z ostrymi ocenami krytyków i nie zdobył zbyt wielu kinowych widzów. Tym samym pogrążył szanse na szeroką dystrybucję ZABÓJCY, który wkrótce miał wejść na duże ekrany. I za to możemy go nie lubić (po prostu ZABÓJCA jest lepszy). Jeżeli jednak oglądacie wszelkie animal attack, pokazywane przez nasze stacje telewizyjne, możecie być lekko zaskoczeni podczas seansu tego filmu. Zwierzęce horrory realizowane z myślą o dużym ekranie, to zaledwie malutki ułamek wszystkich produkcji tego typu. Tym bardziej polecam film Michaela Katlemana. Jest zrobiony fachowo, CGI jest dobre i tylko krokodyla mało...


7/10

PLUSY:
- profesjonalizm
- umiejscowienie akcji w Afryce
- dobrze animowany krokodyl
- trzyma w napięciu, gdy trzeba

MINUSY:
- za dużo polityki
- za mało Gustave'a
- w aktorskim pojedynku wygrywa... krokodyl

1 komentarz:

  1. Marcin Miklejewski21 marca 2021 20:58

    Bardzo dobry film warto oglądać zachęciłam

    OdpowiedzUsuń