wtorek, 24 stycznia 2012

TEKSAŃSKA MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ 3 / LEATHERFACE: TEXAS CHAINSAW MASSACRE III (1990)


reżyseria - Jeff Burr
scenariusz - David J. Schow
obsada - Kate Hodge, Ken Foree, R.A. Mihailoff, William Butler, Viggo Mortensen, Joe Unger, Tom Everett, Miriam Byrd-Nethery, Jennifer Banko
kraj produkcji - USA
żródło - dvd (Kino Świat, PL)

RECENZJA WERSJI UNCUT

    Scott i Michelle, podczas podróży przez Teksas, zostają skierowani na rzadko uczęszczaną drogę. W trakcie jazdy nieoczekiwanie zderzają się z samochodem prowadzonym przez Benny'ego. Wkrótce cała trójka zostaje zaatakowana przez szaleńca z piłą mechaniczną. Gdy Scott zostaje zaatakowany, Michelle szukając pomocy, trafia do domu, w którym żyje rodzina kanibali.


   Po dziwnym (ale nie dziwniejszym niż część czwarta) sequelu TEKSAŃSKIEJ MASAKRY, przyszedł czas na bardziej konwencjonalne dzieło. Film Jeffa Burra (DYNIOGŁOWY 2: KRWAWE SKRZYDŁA, STRACH NA WRÓBLE, JASKINIA DIABŁA) to dość konwencjonalny slasher, niepozbawiony jednak uroku. Na pewno jest w nim więcej z oryginalnej MASAKRY, a klimat lat 80-ych wylewa się z ekranu telewizora (film był gotowy już jesienią 1989).


    Historia jest typowa dla serii. Tym razem trójka bohaterów zostaje uwikłana w rozgrywkę z nową rodzinką Leatherface'a. Jej członkowie to "złota rączka" Tinker, seksualnie nieokreślony Tex, Alfredo pełniący rolę sygnału ostrzegawczego, wreszcie mama i... szkolona na młodą psychopatkę córeczka Leatherface'a! Finał opowieści rozegra się przy rodzinnym stole, do czego fani serii są już przyzwyczajeni.


    Stylistycznie jest to najbardziej dopracowana odsłona TEKSAŃSKIEJ (mam na myśli starą serię) i też najbardziej klimatyczna. Oprócz scen początkowych i epilogu, akcja filmu toczy się nocą, a bohaterowie zmuszeni są przedzierać się przez gęste zarośla i podmokłe tereny. Otoczenie skąpane jest jedynie w świetle księżyca, co bardzo pozytywnie wpływa na rosnące uczucie niepokoju. Ostatecznie zmuszeni jesteśmy przyjrzeć się kolejnej kolacji z dziadkiem, w której chyba najlepiej ze wszystkich części, zestawiono czarny humor z makabrycznymi wydarzeniami.


    Pomimo sugerującej masakrę nazwy, jest to kolejna odsłona serii, w której krwawych momentów nie znajdziemy za wiele. Takie pojawiają się tylko podczas wspomnianej kolacji i w końcowych scenach na bagnie. I pomyśleć, że w wersi R-RATED krwi nie ma prawie wcale. 
   Rozczarowuje epilog, w którym pojawia się cudownie ocalony jeden z bohaterów filmu. Bardziej podobało mi się niewykorzystane zakończenie, zamieszczone na płycie DVD, które też zawiera ostateczną śmierć jednego z kanibali.


    Producenci filmu zdołali zebrać bardzo ciekawą obsadę aktorską. Jak dla mnie gwiazdą jest tu Ken Foree (ŚWIT ŻYWYCH TRUPÓW - 1978, ZZA ŚWIATÓW, HALLOWEEN - 2007), który bardzo dobrze wcielił się w rolę Billy'ego.  Dobrze się spisali Viggo Mortensen (WIĘZIENIE, ARMIA BOGA, PSYCHOL) grający najnormalniejszego członka rodziny Sawyerów i Joe Unger (KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW - 1984, ALTERED, DYNIOGŁOWY 2) grający Tinkera, którego to dziełem jest piękna piła z wygrawerowanym mottem  "The Saw is Family". Kate Hodge (UKRYTY 2) w roli głównej heroiny sprawdza się niezbyt dobrze. Momentami jej gra wydawała mi się sztuczna. Jednak nie tak sztuczna jak Jennifer Banko (PIĄTEK 13-GO VII)  grająca pociechę Leatherface'a i wygłaszająca bardzo nienaturalnie swe kwestie.


   Nie pozostaje mi nic innego jak polecić ten film fanom Leatherface'a i slasherów. Nie jest to może odkrywcze dzieło, ale lepiej nawiązuje do oryginału niż nieszczęsna część druga. I radzę sięgać od razu po wersję nieocenzurowaną.
6,5/10

PLUSY:
- bardzo klimatyczny part serii
- nowa rodzinka kanibali
- dziadek jest już definitywnie martwy
- jest napięcie
- czarny humor
- Ken, Viggo i Joe :)

MINUSY:
- cenzura zepsuła film
- Kate Hodge i Jennifer Banko


POLSKIE WYDANIE DVD (dystr. Kino Świat)


OBRAZ
Jak na tak wiekowy film, obraz (anamorficzny, 1.85:1 - na okładce błędne 2.35:1) jest bardzo dobry. Widać, że dobrze nad nim popracowano (można porównać z dodatkami na płycie). Pomimo tego, że większa część akcji rozgrywa się nocą , szczegóły nie giną w mroku. Czerń nie zawsze jest smolista, czasami wpada w ciemny granat. Czasami pojawia się ziarno, co dziwne, w scenach dziennych. Pojawiają się też ślady kompresji. (7/10)
DŹWIĘK
Bez rewelacji. Mimo, że mamy do wyboru DTS i DD 5.1 , to wykorzystanie tylnych głośników jest znikome. Najwięcej hałasu robią przy pojawianiu się planszy tytułowej. (6/10)
DODATKI
Możemy wybierać pomiędzy wersją R-RATED (ok.77min.) i nieocenzurowaną UNCUT (81:52). Nie musze chyba pisać jaki wybór jest tym właściwym? Przy materiałach dodatkowych do starszych filmów fajne jest to, że twórcy z większym dystansem podchodzą do swoich dzieł i można posłuchać co się udało, a co nie (i czyja to wina). O tym wszystkim można posłuchać w ciekawym komentarzu twórców filmu (reżyser Jeff Burr, scenarzysta David J. Schow, autor krwawych efektów Greg Nicotero, kierownik produkcji New Line Mark Odesky i aktorzy: William Butler oraz R.A. Mihailoff - angielskie napisy), a także w dokumencie "The Saw is Family - The Making of Leatherface" (27.57 - polskie napisy). Twórcy opowiadają m.in. o kłopotach z cenzurą, odbiorze filmu, jego małej popularności w kinach, jak i o tym, że Viggo Mortensen kiepsko wypadł na zdjęciach próbnych. Do tego dorzucono parę usuniętych scen opatrzonych komentarzem (09.22 - pl), nietypowy zwiastun filmu (01.07 - pl) i pierwotne zakończenie (05.06 - pl). (6/10)

Język: angielski DTS 6.1 ES (tylko Unrated) i 5.1 EX, polski lektor
Napisy: polskie, angielskie


2 komentarze:

  1. Lolitka dająca buziaka Uroczy widok. Ta część z tych starych najbardziej mi się spodobała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tą stawiam zaraz za oryginałem. Mam na myśli oczywiście stare masakry :)

    OdpowiedzUsuń