wtorek, 3 stycznia 2012

KRWIOŻERCZE PAJĄKI / CAMEL SPIDERS (2011)

reżyseria - Jim Wynorski
scenariusz - Jim Wynorski, J. Brad Wilke
obsada - Brian Krause, C. Thomas Howell, GiGi Ernetta, Diana Terranova, Michael Swan, Kurt Yaeger, Matthew Borlenghi, Jon Mack
kraj produkcji - USA
polska premiera - 12.10.2011 (tv)
źródło - tv (Tv Puls)

   Afganistan. Oddział amerykańskich żołnierzy wydaje się przegrywać z przeważającymi siłami wroga, gdy nagle do walki przyłączają się pająki wielbłądzie. Dziesiątkują one talibów, a jeden z mniejszych okazów wpełza do ust zabitego żołnierza armii. Zwłoki żołdaka zostają eskortowane do Stanów przez kapitana Sturgesa i szeregowca Rebę. Już w Arizonie, ich dżip uczestniczy w wypadku drogowym. Podczas stłuczki z auta wypada trumna z żołnierzem, która ulega uszkodzeniu i z powstałej w niej dziury uciekają ośmionożni pasażerowie na gapę. Wkrótce mieszkańcy pobliskiego, małego miasteczka będą mieli nowy powód, by bać się pająków.

   Utrzymana w oldschoolowym klimacie, animowana czołówka zapowiada niezłą rozrywkę. Bawili się dobrze chyba tylko twórcy filmu. Scenariusza praktycznie nie ma. Podobne fabuły już nieraz przedstawiane były lepiej (chociażby w PAJĄKACH), a tu dochodzi jeszcze spaprana praca montażysty, który porzucił wątek dwóch młodych dziewczyn z jednej z grup ukrywających się przed pająkami (karygodny błąd). Wśród do bólu stereotypowych postaci znalazło się jedno z najgłupszych dzieci w historii kinematografii. Nie zważając na niebezpieczeństwo, oddziela się od grupy ocalałych, przez co jedna z bohaterek zostaje przedwcześnie wdową.
   Efekty specjalne stoją  na średnim poziomie. Pająki animowane są nawet nieźle, ale denerwuje komputerowa krew i cyfrowe krajobrazy podczas scen jazdy samochodem (tak teraz wygląda tylna projekcja). Scenografii praktycznie brak. Dom na odludziu, opuszczony pustostan, bar, stacja benzynowa i to wszystko w tym temacie. Charakteryzatorzy popisali się podczas jednej niezamierzenie śmiesznej sceny. Miało być strasznie, a wyszło jak zwykle (a nawet gorzej).
   Zatrudniono do niej chyba najgorszych aktorów z obsady, bo wypadli oni gorzej, niż odtwórcy ról w niejednym amatorskim horrorze. Ze znanych nazwisk możemy tu oglądać dwóch nadszarpniętych zębem czasu, byłych idoli nastolatek: Briana Krause (LUNATYCY, ŚMIERCIONOŚNA SKAŁA, LOCH NESS TERROR, STARCIE W PRZESTWORZACH) i C. Thomasa Howella (AUTOSTOPOWICZ, MORDERCZE PSZCZOŁY) i obaj dobrze wykonali swą robotę. Występy reszty aktorów wahają się od poziomu średniego do słabego.
   KRWIOŻERCZE PAJĄKI nie są dobrym filmem. Przegrywają z lepiej zrobionymi PAJĄKAMI, a i Roger Corman ma w swym dorobku znacznie lepiej zrobione, tanie produkcje. Koneserzy kina klasy C na pewno obejrzą nowe dzieło Jima Wynorskiego (kultowe ROBOTY ŚMIERCI, ZJADACZ KOŚCI), innym radzę omijać ten film szerokim łukiem.
3/10

PLUSY:
- aż trudno uwierzyć, ale są jeszcze gorsze produkcje
- nieźle animowane pająki
- fajna czołówka

MINUSY:
- mały budżet wychodzi przy każdej okazji
- słabe aktorstwo
- irytujące zachowanie bohaterów
- porzucenie ważnego wątku!
- porucznik Reba

4 komentarze:

 1. Jest kilka błędów w recenzji:
  Po pierwsze,to nie są "pająki wielbłądzie" tylko solfugi,tacy krewniacy skorpionów.
  Po drugie,solfugi jak każde pajęczaki mają 8 nóg,a nie 6.
  Po trzecie i ostatnie:Kobieta zostaje wdową chyba po stracie męża,a nie dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.
  Ok na 8 nóg, co widać nawet na zamieszczonych fotkach z filmu.
  Co do reszty:
  1. Terminu "pająki wielbłądzie" używają bohaterowie filmu i też taki tytuł ma to dziełko. Tak naprawdę powinien się zwać CAMEL SCORPIONS :)
  2. Z przytoczonego przez Ciebie zdania nie wynika, by zginęło jakieś dziecko :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedź :)
   do 2."jedno z najgłupszych dzieci w historii kinematografii. Nie zważając na niebezpieczeństwo, oddziela się od grupy ocalałych, przez co jedna z bohaterek zostaje przedwcześnie wdową." Wystarczy?

   Usuń
  2. Utrata przez jedną z kobiet męża nie oznacza, że jest matką tej głupiej dziewczynki :)

   Usuń