wtorek, 10 stycznia 2012

ZABÓJCZY KURORT / BROKEN LIZARD'S CLUB DREAD (2004)


reżyseria - Jay Chandrasekhar
scenariusz - Jay Chandrasekhar, Kevin Heffernan, Steve Lemme, Paul Soter, Erik Stolhanske
obsada - Kevin Heffernan, Brittany Daniel, Bill Paxton, Jordan Ladd, Jay Chandrasekhar, Steve Lemme, Paul Soter, Erik Stolhanske, Lindsay Price, Samm Levine
kraj produkcji - USA
polska premiera - 28.02.2005 (dvd, rental)
źródło - dvd (Imperial, PL)

   Wyspa Przyjemności Kokosowego Pete'a to wakacyjny kurort, w którym można zażyć wszelkich przyjemności dla ducha i ciała. Ekipa pracowników stara się jak może, by spełnić zachcianki wczasowiczów. Sielanka kończy się, gdy znalezione zostają zwłoki dwóch członków obsługi. Czy za morderstwami stoi Phil Maczeta, którego duch podobno żyje na wyspie?


   Brzmi jak typowy slasher, prawda? I tak jest w istocie, tylko  że wszystko jest tu zalane komediowym sosem. Jest to swoisty pastisz (nie parodia) tego podgatunku horroru i jego fabuła podąża dokładnie według utartych schematów. Mamy więc wyspę, po której krąży zamaskowany morderca z maczetą w dłoni. Kolejno giną kolejni pracownicy obsługi, a my się zastanawiamy, kto stoi za tymi  morderstwami. Muszę przyznać, że twórcy umiejętnie wodzą nas za nos, a i fundują nam zmyłkę pod koniec filmu. Gdy już tożsamość mordercy zostaje ujawniona, ten wygłasza oczywiście piękny monolog o powodach swych działań, a zabity... wstaje jeszcze kilka razy.  Typowe dla slasherów.


    Mimo, że nie jest to parodia, znalazło się kilka nawiązań do kultowych scen z horrorów. Mamy tu nawiązanie do HALLOWEEN (morderca zakłada maskę jak młody Michael), jak również do sceny na łodzi w pierwszym PIĄTKU TRZYNASTEGO. Znalazło się też miejsce na obowiązkową opowieść przy ognisku, która wyjaśnia pochodzenie legendy o Philu Maczecie. Oprócz tego zakpiono z TITANICA, a pracownicy  przygotowali dla gości zabawę w realnego PAC-MANa.


   Stojący za tym filmem panowie z Broken Lizard mają dość specyficzne poczucie humoru, które nie wszystkim przypadnie do gustu. ja kilka razy się uśmiechnąłem, ale o salwach śmiechu nie ma tu mowy. Miłośników slasherów zadowolić może wysoki bodycount i kilka krwawych scen. Mnie zwłaszcza przypadł do gustu sposób, w jaki uszczuplona załoga Wyspy Przyjemności rozprawia się z mordercą.


    Oprócz wspomnianej grupy komików, występuje tu kilku "normalnych" aktorów. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Bill Paxton (OBCY-DECYDUJĄCE STARCIE, PREDATOR 2, RĘKA BOGA) w roli Kokosowego Pete'a, który kradnie każdą scenę swoim kolegom z planu. Wyspa Przyjemności nie obyłaby się bez pięknych kobiet, to też zaproszono na plan kilka seksownych aktorek. Prym wśród nich wiodą Brittany Daniel (SKYLINE, THE HAMILTONS) i Jordan Ladd (ŚMIERTELNA GORĄCZKA, DOM SZALEŃCÓW, HOSTEL II), które oprócz wyglądu mają też komediowy talent.


   Seans ZABÓJCZEGO KURORTU uznaję za udany, ale mam świadomość, że nie każdemu ten film się spodoba.  Największą frajdę będą z niego mieli chyba koneserzy gatunku, którzy będą mogli wyłapać z niego kilka smaczków. Reszcie może przeszkadzać typ humoru zaserwowany przez członków grupy Broken Lizard. Niewykluczone, że będą oni woleli obejrzeć ponownie którąś z części STRASZNEGO FILMU.

 6/10

PLUSY:   
-  ciekawa intryga   
-  wszyscy są podejrzani  
-  trzymanie się schematów rządzących gatunkiem
-  dobry finał
-  miłośnicy kobiecych wdzięków znajdą coś dla siebie

MINUSY:
-  humor nie dla każdego
-  czy to horror, czy komedia
-  specyficzna gra aktorska reżysera filmu


POLSKIE WYDANIE DVD (dystr. Imperial Ent.)


OBRAZ
Obraz jest czysty i kontrastowy. Zapisany jest w proporcjach 2.35:1 i jest anamorficzny. Kolory są żywe, dobrze nasycone i nie wychodzą z konturów. W scenach nocnych nie zauważyłem ziarna. Ogólnie bardzo dobra prezentacja. Menu statyczne. (8/10)
DŹWIĘK
Tu należą się srogie baty, ponieważ jesteśmy skazani na polskiego lektora. Napisów brak. Dobrze władającym angielskim pozostaje włączenie niezłej, oryginalnej ścieżki dźwiękowej (są angielskie napisy). (5/10)
DODATKI
Ponad czterdzieści minut niewykorzystanych lub rozszerzonych scen i dwa komentarze członków Broken Lizard. (4/10)

Język: angielski 5.1, włoski 5.1, polski 2.0 surround
Napisy: angielski, włoski, czeski, chorwacki, grecki, hebrajski, węgierski, portugalski, słoweński, bułgarski


2 komentarze:

  1. Widziałam ostatnio ten film w TV i kompletnie mi się nie podobał. Choć jak w ostatniej scenie z wody wyskoczyła połówka człowieka, to myślałam, że padnę ze śmiechy :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Też widziałam ten film w TV i również nie przypadł mi do gustu. Nie bawi mnie niestety humor a la "American Pie", a jeśli chodzi o elementy slashera to również niczego odkrywczego nie zobaczyłam. Tylko 3/10
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń