poniedziałek, 6 sierpnia 2012

RODZINNA KLĄTWA / DARK MOON RISING (2009)

reżyseria - Dana Mennie
scenariusz - Dana Mennie, Ian Cook
obsada - Max Ryan, Maria Conchita Alonso, Chris Mulkey, Sid Haig, Ginny Weirick, Chris Divecchio, Billy Drago, Lin Shaye, Arielle Vandenberg, Rikki Gagne
kraj produkcji - USA
polska premiera - 16.09.2011 (tv)
źródło - tv (Tv Puls)

   Nieśmiała Amy poznaje tajemniczego chłopaka z nikąd. Ze znajomości z Danem nie jest zadowolony jej ojciec, który wraz z szeryf Pantoją próbuje dociec, jakie zwierzę rozszarpuje bydło z okolicznych farm. Tymczasem sympatia Amy oznajmia jej, że jest wilkołakiem...
   Wyobraź sobie, że jesteś początkującym reżyserem kręcącym swój pierwszy film. Udaje Ci się namówić do współpracy zapomnianych już drugoligowych aktorów, którzy współfinansują twój debiutancki obraz. Już po zakończeniu zdjęć pora zmontować nakręcony materiał. Przychodzi Ci to z trudem, gdyż głupio jest Ci wycinać sceny z aktorami, którzy wyłożyli swe własne oszczędności na produkcję Twego dzieła. Efekt jest taki, że ostatecznie Twój film trwa... dwie godziny! Czy fabuła RODZINNEJ KLĄTWY jest na tyle skomplikowana, że potrzebowała tak długiego metrażu?
   Moim zdaniem nie. Historia jest dość typowa. Przewodzi jej błahy wątek miłości ponad wszystko  i śledztwo pani szeryf i ojca Amy dotyczące grasującego w okolicy dzikiego zwierza. Przynajmniej tak im się z początku wydaje. Oba wątki są mocno przegadane, z rzadka trafia się scena ataku bestii, która przypomina nam, że oglądamy horror. Dopiero w finale zaczyna się coś dziać i możemy popatrzeć na kilka krwawych efektów. Sama przemiana w wilkołaka zrobiona została dość tandetnie za pomocą grafiki komputerowej. Na plus trzeba zaliczyć wygląd człowieka-wilka po transformacji. Nie żeby był on fantastyczny, ale przynajmniej przypomina klasyczną wizję ofiary likantropii.
   Twórca filmu zebrał na planie kilka ciekawych nazwisk. W obsadzie znaleźli się występujący niegdyś w kinowych hitach Maria Conchita Alonso (POCAŁUNEK WAMPIRA, PREDATOR 2) i Chris Mulkey (UKRYTY, ELEKTRONICZNA ZJAWA, COLLAPSE).  Inne znane nazwiska to: Billy Drago (WZGÓRZA MAJĄ OCZY - 2006, VAMP, SIEDEM MUMII), Sid Heig (DOM 1000 TRUPÓW, BĘKARTY DIABŁA, GALAKTYKA GROZY) i jak zwykle fenomenalna Lin Shaye (NAZNACZONY, DROGA ŚMIERCI, KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW - 1984). Wspomnieni aktorzy grają na całkiem przyzwoitym poziomie, czego nie można powiedzieć o parze odtwórców ról Amy i Dana. Może nie są to całkiem złe kreacje, ale dwójce młodych aktorów zabrakło po prostu charyzmy, by stanąć w szranki ze starszymi kolegami.
   Film mogę polecić tylko najbardziej zagorzałym fanom wilkołaków. Tylko oni będą chyba w stanie wysiedzieć dwie godziny na filmie, który nie powala fabułą i wykonaniem.
3,5/10

PLUSY:
- aktorzy zebrani na planie
- klasyczny wygląd wilkołaka

MINUSY:
- dwójka głównych bohaterów
- standardowa fabuła
- słabo wykonane efekty
- logika zachowań bohaterów (reakcja Amy na wyznanie Dana)
- gdzie się podział montażysta ???

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz