czwartek, 31 maja 2012

[REC] 2 (2009)


reżyseria - Jaume Balagueró, Paco Plaza
scenariusz - Jaume Balagueró, Paco Plaza, Manu Díez
obsada - Jonathan D. Mellor, Óscar Zafra, Ariel Casas, Alejandro Casaseca, Pablo Rosso, Pep Molina, Andrea Ros, Àlex Batllori, Pau Poch, Juli Fàbregas, Claudia Silva
kraj produkcji - Hiszpania
polska premiera - 06.11.2009 (kino)
źródło - dvd (Kino Świat, PL)

   Do objętego kwarantanną budynku wchodzą funkcjonariusze hiszpańskiej jednostki antyterrorystycznej wraz z lekarzem. Okazuje się, że ten ostatni tak naprawdę jest duchownym, który ma za zadanie zbadać źródło powstania tajemniczego wirusa, który zmienił mieszkańców kamienicy w krwiożercze monstra.


   [REC] 2 jest bezpośrednią kontynuacją pierwowzoru. Jest to też wciąż film typu found footage, ale tym razem w troszkę zmienionej formie. Akcję oglądamy z trzech kamer. Wpierw jest to kamera towarzysząca antyterrorystom i duchownemu. Następnie obserwujemy wydarzenia z lichego sprzętu należącego do trójki nastolatków, którzy wiedzeni ciekawością znaleźli się w samym środku koszmaru. Relacje z dwóch kamer wzajemnie się uzupełniają do momentu, w którym dochodzi do spotkania bohaterów obu kręconych materiałów. Wtedy też następuje zwrot akcji i uruchomienie kolejnej kamery, która będzie towarzyszyć postaciom aż do zaskakującego finału.


   W sequelu rozwinięto wątek metafizyczny zasygnalizowany w końcówce "jedynki". Mnie akurat ta zmiana niezbyt się spodobała, bo pocieszne zombiaki okazały się teraz być ofiarami opętania, któremu pomóc może tylko ksiądz. Na tym inwencja twórców jednak się skończyła. [REC] 2 przypomina grę video z losowo wygenerowanymi poziomami. Znamy lokacje, monstra, tylko ich rozmieszczenie trochę się zmieniło. Wiemy więc, czego się spodziewać i zniknął efekt zaskoczenia. Nie jest już tak strasznie, a i napięcie trochę mniejsze.


   Gorzej też jest z realizmem. Takie smaczki jak problemy z dźwiękiem, wyłączanie kamery itp. pozostały, ale aktorzy grają zbyt "filmowo", zwłaszcza w pierwszej części filmu. Najlepiej pod tym względem wypadła środkowa część seansu z naturalnymi nastolatkami.
   Mimo pewnych uchybień, [REC] 2 to wciąż niezły horror, którego wadą jest po prostu wrażenie oglądania powtórki z rozrywki. Fani oryginału na pewno go obejrzą, a tym którym nie spodobała się pierwsza część, dwójeczka tym bardziej nie przypadnie do gustu.

6,5/10

PLUSY:
- niezła kontynuacja
- dobra realizacja
- oglądanie wydarzeń z dwóch perspektyw
- zaskakujący finał
- nieźle straszy i trzyma w napięciu

MINUSY:
- ale to już strach oswojony
- nie do końca udany realizm w aktorstwie
- rozwinięcie wątku metafizycznego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz