środa, 2 maja 2012

TAJEMNICZY PRZYPADEK DOKTORA JEKYLLA I PANA HYDE'A / THE STRANGE CASE OF DR. JEKYLL AND MR. HYDE (2006)

inne tytuły - Dr Jekyll i Mr Hyde
reżyseria - John Carl Buechler
scenariusz - John Carl Buechler
obsada - Tony Todd, Tracy Scoggins, Vernon Wells, Stephen Wastell, Danielle Nicolet, Deborah Shelton, Tim Thomerson
kraj produkcji - USA
polska premiera - 01.04.2011
żródło - tv (Tele 5)

   Dr Jekyll prowadzi badania nad lekiem poprawiającym pracę serca. Dzięki nanotechnologii udaje mu się uzyskać wyśmienite rezultaty. Postanawia wypróbować lekarstwo na sobie. Niestety wkrótce zaczyna się przemieniać w pana Hyde'a - bestię w ludzkim ciele, która zaczyna spełniać swe najdziksze fantazje. Wkrótce dochodzi do pierwszych morderstw popełnianych na studentkach z pobliskiego akademika.
   Na pewno każdy z Was zna historię postaci wykreowanej przez Roberta Louisa Stevensona. To co zobaczycie w kolejnej ekranizacji jego powieści, przerośnie Wasze najśmielsze oczekiwania. Tylko od Waszego poczucia humoru lub pozytywnego nastawienia będzie zależeć dobry odbiór tego dzieła. Wszak film ten to kicz w czystej postaci, z sytuacjami tak absurdalnymi, że mogły się zrodzić tylko w głowie... Johna Carla Buechlera. Człowiek ten wyreżyserował m.in. siódmą część wesołych przygód chłopca zwanego Jasonem i kultowego w niektórych kręgach TROLLA. Buechler był również pomysłodawcą scenariusza do  JASKINI DEMONÓW - serowatego horroru z końca lat 80-tych, który był zlepkiem wielu pomysłów (bestia, zombie, UFO) i takim też jest jego autorska wizja perypetii Jekylla (Jekyll + King Kong). 
   Oglądając TAJEMNICZY PRZYPADEK ma się nieodparte wrażenie obcowania z tworem właśnie z przełomu lat 80/90-ych. Absurdalna fabuła, niezapomniane łanlajnery, czy kuriozalne efekty specjalne czynią z tego horroru rzecz, o której szybko nie zapomnicie. Przyczyni się do tego na pewno m.in. finał opowieści, w którym Jekyll/Hyde przekształca się w ostateczną formę - wielką małpę, która porywa swą narzeczoną na dach budynku, gdzie zmierzy się z policjantami i z samym sobą.
   Efekty? Gdzieś tam chlapnie krew, jakaś panna biega z odgryzionym narządem węchu ("Nie wtykaj nosa w nie swoje sprawy"), dr Jekyll przemienia się w Hyde'a (albo we wszystko na raz) dzięki przedpotopowemu CGI - to jest to czego możecie się spodziewać. Jest też tandetny kostium Jekylla Konga.
   Gwiazdami filmu są Tony Todd - niezapomniany odtwórca CANDYMANA i Tracy Scoggins, która ma na koncie występ w kultowym inaczej filmie z wytwórni Full Moon - SZATAŃSKIE ZABAWKI. Aktorzy przystosowali się do poziomu filmu - jest kiczowato, ale zdziwiłbym się gdyby było inaczej. W ten sposób wszystko jest na swoim miejscu.
   TAJEMNICZY PRZYPADEK DOKTORA JEKYLLA I PANA HYDE'A to film, przed którym trzeba ostrzegać nie czującego lat 80-tych widza. Data produkcji może zmylić niejednego miłośnika współczesnych horrorów, który oglądając go przeżyje szok. Możliwe, że i koneserów zniesmaczy to dziełko. Ja bawiłem się na nim całkiem dobrze.
5/10 

PLUSY:
- fabuła
- efekty
- aktorstwo
- kiczowate lata 80-te

MINUSY:
- fabuła
- efekty
- aktorstwo
- kiczowate lata 80-te


1 komentarz:

  1. hehe kiczowate lata 80 to rzeczywiście piękno ,które przyciąga ale też odpycha :D

    OdpowiedzUsuń