poniedziałek, 5 marca 2012

PIERWOTNA SIŁA / PRIMAL FORCE (1999)


reżyseria - Nelson McCormick
scenariusz - Michael Thoma
obsada - Ron Perlman, Mark Kiely, Roxana Zal, Kimberlee Peterson, Guillermo Rios, Richard Fancy
kraj produkcji - USA
polska premiera - 29.06.2000 (vhs, rental)
źródło - tv (Tv Puls)

   Frank Brodie towarzyszy Scottowi Davisowi w misji ratunkowej, której celem jest odnalezienie córki wpływowego biznesmena. Prywatna awionetka, którą leciała dziewczyna, rozbiła się na małej wyspie, na której prowadzono kiedyś badania genetyczne nad pawianami. Gdy eksperymenty wymknęły się spod kontroli (czyt. zaczęli ginąć ludzie), placówkę zamknięto, a prawdę o wydarzeniach na wyspie zatuszowano. Teraz ekipa Davisa i rozbitkowie zmuszeni będą stawić czoła wściekłym pawianom, które traktują wyspę jak swój dom i próbują się pozbyć przybyłych na nią intruzów.    Kilka filmów o zabójczych małpach już było, ale tylko dwa z nich zasługują na więcej uwagi. Mowa o MAŁPIEJ INTRYDZE George'a A. Romero i o kultowej w niektórych kręgach SHAKMIE. Obie produkcje do rewelacyjnych bym nie zaliczył, ale ich sporą zaletą były tytułowe, obdarzone nieprzeciętną inteligencją, małpy. Niestety w PIERWOTNEJ SILE rozumem nie grzeszą ani zmutowane pawiany, których siłą jest ich liczebność, ani tym bardziej (hmmm...) ludzie. Wystarczy wspomnieć o jednej z najbardziej kuriozalnych scen, gdy Brodie, każe pozostałym przy życiu oszczędzać amunicję. Ci  przy pierwszym ataku pawianów, strzelają do nich na oślep, zabijając zaledwie dwie sztuki zwierza.


   Akcja przebiega według utartych schematów i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że praktycznie jest pozbawiona jakiegokolwiek napięcia. W jego budowaniu nie pomogły na pewno specyficznie rozmyte przy krawędziach nerwowe zdjęcia i zupełnie niedopasowana do gatunku muzyka. Ataki pawianów też nie przerażają i nie pozwolono nam przyjrzeć się bliżej rozszarpywanym ofiarom.


   Aktorzy sprawują się całkiem nieźle. Może poza znudzonym Ronem Perlmanem (HELLBOY, OSTATNIA ZIMA, GROBOWIEC DIABŁA, BLADE: WIECZNY ŁOWCA II), od którego można było się spodziewać więcej zaangażowania. Reszta aktorów jest raczej anonimowa, choć miłośnicy grozy mogą kojarzyć Roxanę Zal (duża rola w psychothrillerze CÓRECZKA), Richarda Fancy (rólki w CZAROWNICY, GATUNKU i PSYCHO BEACH PARTY) i Marka Kiely (KARZEŁ 2).


    Nie jest to najgorszy film z tego gatunku i jeżeli nie będziecie mieć zbyt wielkich wymagań, możecie go spokojnie obejrzeć. Tym bardziej, jeżeli znudziły się Wam rekiny, węże i krokodyle, których najwięcej w animal attack.
4/10

PLUSY:
- całkiem sprawna realizacja 
- nieszkodliwie spędzony czas

MINUSY:
- brak klimatu, strachu, napięcia
- muzyka
- styl filmowania i montaż (dla innych może to być plus)
- inteligencja wszystkich człekokształtnych  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz