wtorek, 27 marca 2012

OBSESJA / ESCAPEE (2011)

reżyseria - Campion Murphy
scenariusz - Campion Murphy
obsada - Dominic Purcell, Carly Chaikin, Christine Evangelista, Melissa Ordway, Danny Nucci, Scott Elrod, Kadeem Hardison, Faith Ford
kraj produkcji - USA
polska premiera - 09.03.2012 (tv)
źródło - tv (Tv Puls)

   Podczas wycieczki do szpitala dla psychicznie chorych, studentka psychologii Abby Jones zostaje zaatakowana przez niebezpiecznego pacjenta - Harmona, który kilka lat wcześniej zabił swoją ukochaną. Wkrótce ucieka on z zakładu i rusza tropem dziewczyny.

   Mimo że OBSESJA trzyma się slasherowych rozwiązań, to jej twórcom nie udało się wykrzesać z historii nawet najdrobniejszej namiastki klimatu. Zawinił nie tylko reżyser i scenarzysta w jednej osobie, ale i autor zdjęć, który nie potrafił wykorzystać leśnej scenerii do stworzenia jakiejkolwiek atmosfery, znanej chociażby z serii filmów o Jasonie Voorheesie (scena z parką w namiocie jednak się znalazła).
   Scenariusz jest pełen dziur logicznych. W jaki sposób morderca znajduje dom Abby? Dlaczego zginęła pani Peterson? Kto o zdrowych zmysłach zakopuje zwłoki razem z działającym telefonem komórkowym, który w każdej chwili może zadzwonić i wskazać miejsce pochówku trupa? Dochodzi też do wielu śmiesznych sytuacji. Np. policjant na dochodzący z niedaleka wrzask jednej z dziewczyn, mówi do swej koleżanki: "Ten krzyk brzmiał niepokojąco".
   Campion Murphy próbuje w niektórych scenach osiągnąć napięcie, ale w ogóle mu się to nie udaje. Finał jest już całkowicie położony pod tym względem. Dodatkowo zbyt szybko się kończy i nie wyjaśnia paru, znaczących dla fabuły, faktów.
   Rozczarowują bardzo sceny zabójstw. Pozbawione są praktycznie efektów gore, bo w momentach które się o to prosiły, kamera ucieka gdzieś w bok, lub reżyser przechodzi do następnej sceny. Jedyną atrakcją jest widok jednej z ofiar, z latarką wsadzoną głęboko w gardło.
   Aktorzy sprawują się raczej przeciętnie. Zawodzi Dominic Purcell (LĘK PIERWOTNY, NIENASYCONY, BLADE: MROCZNA TRÓJCA) w roli psychola, który stara się być groźny, ale na staraniach się kończy. Do tego w przylizanych włoskach wygląda bardzo ciapowato. Znany skądinąd Danny Nucci (PODPALACZKA 2, W GŁĘBI LASU) pojawia się zaledwie w kilku scenach. Z trzech ładnych aktorek grających współlokatorki, najbardziej spodobała mi się gra Carly Chaikin.
   Przyznam, że oglądanie potknięć twórców filmu sprawiało mi niemałą satysfakcję. Zabrakło umiejętności i wyczucia gatunku, bo brak dużego budżetu nigdy nie był przeszkodą w zrobieniu dobrego slashera (HALLOWEEN, PIĄTEK 13-EGO). Tylko dla wytrwałych.
3/10 (mimo wszystko)

PLUSY:
- muzyka, która nie przeszkadza
- ujęcia księżyca (wow!)

MINUSY:
- slasher do slashera niepodobny
- Dominic Purcell
- brak logiki w scenariuszu i w zachowaniu bohaterów
- brak krwi i ciekawych scen zabójstw
- wszechwiedzący psychol
- rozczarowujący i niejasny finał


1 komentarz: