poniedziałek, 10 września 2012

ZAPOMNIANY GATUNEK / BUGS (2003)

reżyseria - Joseph Conti
scenariusz - Robinson Young, Patrick Doody, Chris Valenziano
obsada - Antonio Sabato Jr., Angie Everhart, R.H. Thomson, Karl Pruner, Duane Murray, Romano Orzari, Stephanie Moore, Wes Williams
kraj produkcji - Kanada / USA
polska premiera - 22.04.2004 (video - rental)
źródło - dvd (Universal PL)

   Pewien policjant ścigając przestępcę trafia na budowę stacji metra. Tam natyka się na ogromnego insekta będącego krzyżówką skorpiona i kraba, co kończy się dla niego śmiercią. Do zbadania sprawy funkcjonariusza zostaje wysłany agent FBI Matt Pollack, który od razu zauważa, że to nie będzie typowe dochodzenie. O pomoc prosi swą koleżankę entomolog Emily Foster. Postanawiają wstrzymać prace nad budową metra, ale przeszkadza im w tym deweloper Victor Petronovich. Szybko zmienia zdanie, gdy próbna vipowska jazda na nowym odcinku metra kończy się masakrą wszystkich gości. Matt, Emily i grupa SWAT wyruszają do tunelu rozprawić się z robalem.
   A akcja toczy się według utartego schematu. Okazuje się, że robal nie jest jeden, a czai się ich w tunelu wiele więcej. Przeszkolona grupa SWAT w starciu z insektami ponosi dotkliwą porażkę, gdy tymczasem głównym bohaterom udaje się wyjść z każdej opresji. Do akcji wkracza też Petronovich, którego spotka dotkliwa kara za "szybki czas reakcji" na toczące się w tunelu wydarzenia. Jest też Big Boss w postaci królowej prehistorycznych insektów posiadającej umiejętność latania. Koneserów gatunku ZAPOMNIANY GATUNEK nie powinien niczym zaskoczyć. Przypomina wręcz takie filmy jak kinowy MUTANT Gullermo del Toro, czy też dużo starsze DEADLY EYES ze szczurami zamiast owadów.
   Najważniejsze, że dzieło Josepha Conti nie nudzi i potrafi dostarczyć niezłej rozrywki. Oczywiście, jeśli weźmie się pod uwagę, że powstał dla telewizji. Mimo dość niskiego budżetu efekty CGI cieszą oczy, a najlepiej pod tym względem wypadła królowa robali i widać, że to nad jej wyglądem i animacją twórcy efektów pracowali najdłużej. Szkoda tylko, że jej postać dość wyraźnie odcina się od tła, co wytwarza dość rażący efekt sztuczności. Nie powinni narzekać amatorzy drastycznych scen, bo tych jak na produkcję Sci-Fi Channel jest tu całkiem sporo, choć znów można się przyczepić do barwy krwi, która jest nienaturalna i przypomina rozrzedzony dżem truskawkowy. 
   W główne role wcielili się Antonio Sabato Jr. (PODRÓŻ WIDMO, MRÓWKI W SAMOLOCIE) i rudowłosa piękność Angie Everhart (ORGIA KRWI). Oboje nie mają dużego talentu, a kariery zaczynali w modelingu, ale warsztat aktorski mają na tyle opanowany, że ich gra zanadto nie przeszkadza. 
   ZAPOMNIANY GATUNEK na tle innych podobnych produkcji wypada całkiem znośnie. Miłośnicy animal attack powinni być więc zadowoleni, bo to dla nich kierowany jest ten film. Przypadkowi widzowie, spodziewający się super efektów i wybitnego aktorstwa, będą musieli obejść się smakiem.

4,5/10

PLUSY:
- szybka i nienużąca rozrywka
- umiejscowienie akcji w metrze
- niezłe efekty
- sporo krwi
- Angie Everhart

MINUSY:
- typowa budżetowa, telewizyjna realizacja
- przeciętne aktorstwo
- nic nowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz