piątek, 14 września 2012

KLASA 1999 / CLASS OF 1999 (1990)

reżyseria - Mark L. Lester
scenariusz - C. Courtney Joyner
obsada - Bradley Gregg, Traci Lind, Malcolm McDowell, Stacy Keach, Patrick Kilpatrick, Pam Grier, John P. Ryan, Darren E. Burrows, Joshua John Miller, Jill Gatsby, Jason Oliver, Brent David Fraser, Sharon Wyatt, James Medina
kraj produkcji - USA
źródło - dvd (Best Film)

   W roku 1999 w amerykańskich szkołach żądzą młodzieżowe gangi. Dyrektor jednego z liceów zgłasza swą placówkę do eksperymentalnego programu. W jego szkole pracę z uczniami podejmuje trójka niezwykłych nauczycieli będących wojskowymi androidami. Zmieniono im oprogramowanie przystosowujące ich do utrzymania dyscypliny wśród uczniów. Wszystko idzie dobrze do czasu gdy wymykają się one spod kontroli i wymierzają niepokornym jednostkom dotkliwe kary ze śmiercią włącznie.

   KLASA 1999 to jeden z tych filmów, które przez kina przeszły prawie bez echa, a triumfy święciły w wypożyczalniach video. Mark L. Lester (PODPALACZKA, PTERODAKTYL), specjalista od kina akcji, popełnił dzieło, które dzisiaj trąci już myszką, ale fanom robotyki powinien się spodobać. Wszak mamy tu do czynienia z trójką morderczych androidów, które wyposażone są w śmiercionośne narzędzia zbrodni i nie omieszkają w odpowiedniej chwili ich użyć.
   Akcja filmu rozwija się dość ospale. Na czoło wysuwają się konflikty między gangami, które działania nauczycieli nowej ery spychają trochę na tor boczny. Wszystko się zmienia, gdy trójka androidów spróbuje skłócić gangi, a te zewrą szeregi i postanowią wyeliminować swych prześladowców na terenie szkoły. Wtedy też możemy poznać prawdziwe oblicze robotów i zobaczyć jaką broń skrywają ich ludzkie powłoki. Trzeba przyznać, że ostatni kwadrans filmu jest też jego najjaśniejszym punktem. Akcja jest pełna napięcia i ciekawych scen z użyciem efektów specjalnych. Nie są one może najlepsze ze względu na mały budżet filmu, ale w zupełności spełniają swe zadanie. Film jest też w miarę brutalny, to też miłośnicy horroru na pewno znajdą tu coś dla siebie.
   Warto pochwalić  aktorów wcielających się w morderczych nauczycieli. Pam Grier (BONES, DUCHY MARSA), John P. Ryan ( A JEDNAK ŻYJE), a zwłaszcza Patrick Kilpatrick (SCANNER COP 2, TAJEMNICZA PIWNICA) odwalili kawał dobrej roboty aktorskiej. Praktycznie przyćmili całą resztę obsady, choć znalazły się tu takie nazwiska jak Stacy Keach  i Malcolm McDowell. O grających parę głównych nastolatków (Bradley Gregg i Traci Lind) można powiedzieć tylko to, że są na tyle normalni, by życzyć im wyjścia cało ze szkolnej masakry.
   KLASA 1999 to przedstawiciel takiego typu kina, którego teraz można ze świecą szukać. Wydany kiedyś w Polsce na dvd, jest też teraz praktycznie nie do zdobycia. Myślę jednak, że fani filmu znajdą sposób, by go umieścić w swej kolekcji. Tym, którzy tej produkcji jeszcze nie widzieli, szczerze polecam.
6,5/10

PLUSY:
- koncept nowoczesnych nauczycieli
- ciekawe efekty
- wybuchowy finał

MINUSY:
- scenariusz usiany logicznymi dziurami
- przerysowana młodzież
- niektóre efekty nie dotrzymują kroku innym


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz